تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا چیست؟

تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا چیست؟

تفاوت قهوه عربیکا با روبوستا

تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا چیست؟ کافئین روبوستا بیشتر است یا عربیکا؟ کدامیک بهتر است؟

اینها سوالاتی است که شاید برای شما هم پیش آمده باشد.

در این مقاله کوتاه، جواب همه این سوالات را می‌گیرید.

در کل، دو نوع دانه قهوه وجود دارد: عربیکا و روبوستا.

تمام دانه‌های قهوه، یکی از این دو نوع است.

دقت کنید منظورمان نوع نوشیدنی قهوه یا روش درست کردن آن نیست. بلکه نوع و نژاد دانه‌های قهوه است.

عکس دو نوع دانه قهوه عربیکا و روبوستا را در زیر ببینید:

تفاوت قهوه عربیکا با روبوستا
دانه عربیکا در کنار روبوستا (صرفاً جهت رفع کنجکاوی)

راستش دانستن تفاوت ظاهری دانه قهوه به کار من و شما نمی‌آید.

عکس بالا را هم صرفاً برای رفع کنجکاوی گذاشتم و اینکه بدانیم عربیکا وروبوستا نژاد قهوه است، نه نوعی نوشیدنی قهوه.

فرق عربیکا با روبوستا در عمل چیست؟

  • طعم دانه عربیکا معمولاً به ترشی می‌زند وطعم دانه های روبوستا به تلخی.
  • دانه‍‌های عربیکا گرانتر از دانه‌های روبوستا هستند.
  • دانه‌های روبوستا کافئین بیشتری دارند.

معمولاً هر بسته قهوه، ترکیبی از عربیکا و روبوستا است.

مثلاً در یک بسته قهوه ممکن است نصف آن عربیکا و نصف آن روبوستا باشد.
به این نوع قهوه می گویند 50-50.

یا مثلاً اگر 30 درصد قهوه ای عربیکا باشد و 70 درصد آن روبوستا، به آن می گویند 30-70 (هفتاد-سی).

نکته آموزشی:اگر دو عدد روی پاکت قهوه باشد، اولین عدد مربوط به عربیکا است و دومی مربوط به روبوستا.

برای مثال، وقتی می گوییم یک قهوه 10-90 (نود-ده) است، یعنی قهوه‌ای که نود درصد آن عربیکاست و فقط ده درصد آن روبوستا است.

به نظرتان قهوه 90-10 گرانتر است یا 10-90 ؟

آفرین!

نود-ده گرانتر است. چون بیشتر آن عربیکاست و قهوه عربیکا گرانتر است.

قهوه‌ی عربیکا در بازار جهانی از قیمت بالاتری برخوردار است اما نمی‌توان لزوما این را به حساب مرغوبیت آن گذاشت. بلکه این اختلاف قیمت بیشتر به علت حساس بودن درخت عربیکا و آسیب‌پذیری آن در برابر آفت‌ها و شرایط نامساعد رشد است. با این حال بیشترین میزان تولید قهوه در دنیا مربوط به این گونه و چیزی در حدود هفتاد درصد کل محصول قهوه‌ی دنیا است. در گذشته خاستگاه و اصلی‌ترین مناطق کشت این گیاه ارتفاعات کوهستانی یمن، جنوب غربی اتیوپی و جنوب شرقی سودان بوده‌ است. در واقع در گذشته به آن قهوه‌ی عربی می‌گفتند. علت شهرت این گونه هم به عنوان قهوه‌ی عربیکا همین است.

کدامیک بهتر است، عربیکا یا روبوستا؟

همان طور که گفتیم قهوه نوع عربیکا خوش عطر و طعم تر از روبوستا است. و روبوستا هم کافیئنش بیشتر است.

به همین دلیل قهوه های بازار ترکیبی از هر دو نوع هستند.

به این ترکیب میکس می گوییم.

عطر دانه‌ی قهوه‌ی ربوستا بعد از بو دادن چنگی به دل نمی‌زند، اما عطر و طعم تلخ و قوی به همراه کافئین بالای آن چیزی است که ربوستا را برای برخی از قهوه‌بازان تبدیل به ماده‌ای اساسی برای مواقع حساس کرده. از قهوه‌ی روبوستا بیشتر در صنایع غذایی برای تولید قهوه‌های آماده یا فوری استفاده می‌کنند. از نوع مرغوب آن هم به علت فوم غلیظی که ایجاد می‌کند با درجه‌ی رست بالا برای اسپرسوی ایتالیایی استفاده می‌شود. حالا می‌توانید تصور کنید اگر قهوه‌ی ربوستا وجود نداشت ایتالیایی‌های خون‌گرم با آن خلقیات آتشین چه شکلی می‌شدند؟ احتمالا سیستم‌های مافیایی هم بدون قهوه‌ی ربوستا شاید به نام کشور دیگری ثبت می‌شدند!

ممکن است شما میکس 30-70 را بپسندید و من میکس 70-30.

تجربه خودم را برایتان می گویم.

من ترکیب 50-50 را بیشتر می پسندم. هم خواص هر دو دانه را دارد و هم به نسبت ارزان است.

توجه به چنین ویژگی‌هایی نکته‌ی جالب در مورد قهوه این است که یک میزبان قهوه‌باز خوب، می‌تواند از شما بپرسد که از فنجان قهوه‌ی خود چه انتظاری دارید! می‌خواهید خستگی ذهنی خود را بزدایید و با انرژی بیشتر به سر کار خود برگردید یا می‌خواهید با خوردن یک فنجان قهوه به آرامش برسید؟ می‌خواهید بیدار شوید و بیدار بمانید یا به دنبال تنی آرام و خوابی راحت می‌گردید!

یک برند قهوه، حساسیت‌های زیادی برای خود متصور است. مشخصات ژنتیکی دانه‌ی قهوه، کشت و حمایت از مزارع، کنترل نحوه‌ی برداشت و عمل‌آوری، نظارت بر نحوه‌ی بسته‌بندی و صادرات، چگونگی آسیاب، آماده کردن و سرو آن همگی از مواردی هستند که کمپانی‌ها به شدت بر آن‌ها نظارت می‌کنند. اما در کنار این‌ها «ترکیب مخصوص» از انواع مختلف قهوه نیز نکته‌ی مهمی است که معمولا از نظر دوست‌داران قهوه دور نمی‌ماند. به این ترکیبات معمولا Blend گفته می‌شود. این‌که شما چگونه خواص مختلف قهوه‌های گوناگون را در یک ترکیب جادویی گرد هم آورید، چیزی است که هر قهوه‌بازی آن را جزو اسرار شخصی خود نگاه می‌دارد. اگر تابه‌حال این‌طوری به قهوه نگاه نکرده بودید، ترکیب ساده ولی مشهور ۳۰/۷۰ را امتحان کنید.

نکته مهم:در هنگام خرید قهوه فرانسه و ترک ، انتخاب عربیکا یا روبوستا دست شما نیست. زیرا این در این دو نوع قهوه‌، معمولاً از یک نوع دانه استفاده می‌شود.

در واقع، دانستن میکس فقط در اسپرسو کاربرد دارد.

شما چه تجربه‌ای از عربیکا و روبوستا دارید؟ چه میکسی را بیشتر می‌پسندید؟

زیر همین پست برای ما و بقیه خوانندگان بنویسید.

سوالی دارید؟

در پایین همین مطلب بنویسید. خیلی زود جواب می‌دهیم.

روش دم آوری قهوه ترک

روش دم آوری قهوه ترک

روش دم آوری قهوه ترک

در روش پیشنهادشده از طرف انجمن تخصصی قهوه ترکیه، برای تهیه‌ی یک فنجان قهوه ترک باید به طریق زیر عمل کرد:

هفت گرم قهوه‌ را با آسیاب قهوه ترک با درجه‌ای ریزتر از اسپرسو آسیاب می‌کنیم. پودر قهوه را درون جذوه می‌ریزیم و ۷۰ میلی‌لیتر آب اضافه می‌کنیم. پیش از آن‌که جذوه را روی شعله قرار دهیم، با قاشقی چوبی به آرامی هم می‌زنیم. توصیه شده که در هنگام دم کشیدن قهوه روی شعله، قهوه را هم نزنیم. قهوه‌جوش را روی شعله می‌گذاریم و به مدت دو تا دو دقیقه‌ونیم صبر می‌کنیم. رو به انتها که می‌رویم، کمی شعله را پایین می‌کشیم. نباید اجازه داد که قهوه به جوش بیاید. بعد به آرامی قهوه را درون فنجان سرو می‌کنیم. با قهوه ترک معمولا یک شیرینی کوچک و آب سرو می‌شود.

روش دم آوری قهوه ترک

روش دم آوری قهوه ترک

محدودیت کرونایی کافه ها و رستورانهای البرز

استاندار: محدودیت های کرونایی در البرز بار دیگر آغاز شد

استاندار: محدودیت های کرونایی در البرز بار دیگر آغاز شد

کرج – ایرنا – استاندار البرز گفت : افزایش شمار قربانیان کرونا در این استان ستاد استانی مقابله با کرونا را مجبور به اعمال محدودیت ها کرده است.

عزیزاله شهبازی شنبه شب در نشست ستاد استانی کرونا که به صورت اضطراری برگزار شد افزود: استانداران از فردا ششم مهرماه محدودیت های استانی را با هماهنگی ستاد ملی کرونا اعلام می کنند.

وی ادامه داد: تمام محدودیت هایی که در موج اول شیوع کرونا داشتیم، فعلا به مدت یک هفته با موافقت ستاد ملی در البرز اعمال می شود.

استاندار البرز با بیان اینکه مردم مطالبات خود را صریح اعلام می کنند، گفت: سال های گذشته واکسن های مرغوب آنفولانزا به وفور در اختیار مردم قرار داشت ولی اکنون با حساسیت ویژه ای باید در ابتدا گروه های در معرض خطر بیشتر را برای تزریق واکسن در اولویت قرار داد چراکه در تامین این نیاز به دلیل تحریم ها محدودیت وجود دارد.

شهبازی  گفت: جمعه گذشته طبق آمارهای اداره کل راهداری، یک میلیون و ۴۲۰ هزار خودرو از محورهای مواصلاتی استان عبور کردند.

استاندار البرز اضافه کرد: اگر برای نجات جان حتی یک نفر، تمام ظرفیت های خود را به کار نگیریم، تاریخ ما را نمی بخشد.

وی گفت: وضعیت شیوع کرونا در البرز قرمز است و در جلسه ستاد ملی در این خصوص هشدارهایی داده شد.

شهبازی با بیان اینکه در این شرایط البرز بلحاظ اقتصادی همچنان در حال رشد است، افزود: البرز از ابتدای سال تاکنون به نسبت مدت مشابه سال قبل ۴۸ درصد رشد صادرات داشته است.

وی گفت: بزرگترین تولید کننده ماسک کشور در البرز مستقر است و روزانه بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار ماسک تولید می کند.

استاندار البرز افزود: برای مدیریت شیوع کرونا با بسیج مجموعه استان در اجرا، قانونگذاری، قضایی، نظامی و انتظامی به شرایط اوایل اسفند ماه باز می گردیم و محدودیت ها و اجرای دستور العمل ها را با جدیت در البرز اعمال می کنیم.

وی بیان داشت: متاسفانه ناگزیریم در حوزه اصناف علاوه به هشدارهایی که داده شد، محدودیت های سختگیرانه ای را اجرایی کنیم.

وی گفت: تمام محدودیت هایی که در موج اول شیوع کرونا داشتیم، فعلا به مدت یک هفته با موافقت ستاد ملی در البرز اعمال می کنیم.

استاندار البرز افزود: رییس دانشگاه علوم پزشکی استان دستور جدی آماده باش به بیمارستان ها برای رسیدگی به بیماران کرونایی بدهد.

وی با بیان اینکه اکنون جوانان نیز به شدت درگیر کرونا شده اند، عنوان کرد: مسوولان دانشگاه علوم پزشکی استان شخصا در بیمارستان ها پای کار باشند و همچنین نظارت ها نباید به مکاتبه بسنده شود بلکه ضرورت دارد میدانی وارد عمل شوید.

شهبازی گفت: ناگزیریم اعلام کنیم تمام رستوران های جاده کرج_ چالوس به صورت بیرون بر، خدمات ارایه دهند.

وی افزود: سپاه پاسداران استان نیز همراهی همه جانبه خود را اعلام کرده و آموزش و پرورش و دستگاه ها باید نیروهای آموزش دیده خود را به دانشگاه علوم پزشکی معرفی کنند.

استاندار البرز ادامه داد: در راستای نظارت بر اجرای محدودیت ها و رعایت دستورالعمل های بهداشتی، تمامی کارمندان اعم از استانداری، همراهی خواهند داشت.

شهبازی افزود: باید دوباره غربالگری را به جد آغاز کنیم و این طرح باید محله محور اجرایی شود.

وی با بیان اینکه استفاده از ماسک اجباری است و ارائه و دریافت خدمات در ادارات و سازمان ها منوط به این امر است، افزود: علاوه بر این، کاهش ساعت کاری ادارات و فعالیت ادارات و سازمان ها با یک سوم کارکنان نیز به ستاد ملی پیشنهاد می شود.

شهبازی اضافه کرد: رسانه ملی باید اطلاع رسانی را با جدیت بیشتری همانند موج اول شیوع کرونا دنبال کند.

وی گفت: ۳۰۰ بیلبورد تبلیغاتی استان البرز  باید در اختیار تبلیغات مقابله با کرونا قرار گیرد.

محدودیت هایی که برای اعمال در البرز بمدت یک هفته جهت مقابله با شیوع کرونا به ستاد ملی مقابله با کرونا پیشنهاد شده، شامل تعطیلی دانشگاه ها، مدارس، مدارس شبانه روزی، حوزه های علمیه، آموزشگاه های فنی و حرفه ای، زبانسراها و سایر آموزشگاه ها و کتابخانه ها، استخرهای سرپوشیده، سینما، تئاتر و مراکز مشابه، موزه و باغ موزه ها، تالارهای پذیرایی، آرایشگاه های زنانه و سالن های زیبایی، مساجد و مصلی ها می شود.

همچنین برگزاری هر گونه مراسم اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و همایش ها، ممنوع است. باشگاه های ورزشی و ورزش های پربرخورد از جمله کشتی و کاراته، کافه، قهوه خانه و چایخانه، باغ وحش و شهربازی ها، مراکز تفریحی، آبی، استخرهای سرپوشیده، باشگاه های بدنسازی و برگزاری نماز جمعه نیز تعطیل و فعالیت آنها ممنوع می شود.